0

Republic of Pirates – trochę inne niż Anno

Republic of Pirates obiecuje graczom stworzenie własnej pirackiej utopii. Brzmi kusząco, prawda? Szukałem czegoś lżejszego, niezbyt wymagającego po dniu pełnym obowiązków i Republika Piratów wydawała się idealna. Rzeczywiście, gra oferuje przyjemną, niezbyt skomplikowaną rozgrywkę. Przypomina mi trochę Sid Meier’s Pirates, ale z mniej złożonymi bitwami i budową miasta.

image 20

Jeśli jednak szukasz wyzwania, Republic of Pirates Cię nie zachwyci. Ale jeśli lubisz pirackie klimaty i te czasy, budowanie miasta bez przesadnego zarządzania zasobami i od czasu do czasu prostą walkę, to możesz się dobrze bawić.

Zaczyna się przyjemnie i prosto. Miasto rozwija się szybko, a sterowanie jest intuicyjne. Jednak z czasem pojawiają się braki, które potrafią uprzykrzyć rozgrywkę.

image 21

Największym minusem jest brak narzędzia do śledzenia zasobów. W późniejszych etapach gry, kiedy mamy do czynienia z bardziej złożonymi surowcami, trudno zorientować się, ile czego produkujemy, ile zużywają budynki, a ile potrzebują mieszkańcy. Bez tego ciężko zaplanować rozwój miasta i uniknąć sytuacji, w której mamy nadwyżki jednych surowców, a brakuje innych. A przecież na wyspach mamy ograniczoną przestrzeń!

Przydałyby się też dodatkowe udogodnienia. Opcja wyboru całej floty za pomocą skrótu klawiaturowego, aktywowanie umiejętności statków bez używania myszki czy automatyczna naprawa w portach.

image 22

Mnie osobiście brakowało też większego limitu przechowywania zasobów. Budowa magazynów potrafi być męcząca, szczególnie gdy chcemy mieć zapasy na kilku wyspach.

Jeśli chodzi o regrywalność, to obecnie mamy do dyspozycji tylko 3 mapy, 1 kampanię i 2 tryby swobodnej. Trochę mało. Interfejs użytkownika też mógłby być lepiej dopracowany – niektóre ikony są mało czytelne, a grafika, choć akceptowalna, nie powala.

Twórcy obiecują dalsze rozwijanie gry, więc miejmy nadzieję, że uda im się ją dopieścić. Republic of Pirates ma potencjał, by stać się ciekawą, lekką strategią ekonomiczną w świecie piratów. Na razie jednak, to raczej niezbyt wymagająca odskocznia niż pełnoprawny pogromca Anno 1800.

Nowość  Najlepsze gry RPG z turowym systemem walki