0

Recenzja Dark Envoy [2024 – patch 1.4]

Dark Envoy to gra stworzona przez polskie studio Event Horizon. Jest to RTS/RPG w klimatach steampunkowych. W grze cielamy się w rodzeństwo – Malakai i Kaelę – łowców reliktów, którzy zamiast angażować się w trwającą wojnę, wolą szukać skarbów ukrytych w starych świątyniach i zapomnianych miejscach.

darkenvoy pl 1

Pierwsze godziny spędziłem na stworzeniu bohaterów. Wybrałem im wygląd, klasę (Wojownik, Inżynier, Adepta, Łowca) i wyposażenie. Każda klasa ma swoje unikalne umiejętności, dzięki czemu rozgrywka może być naprawdę różnorodna. Poziom trudności też można sobie dowolnie ustawić – ja wybrałem średni, żeby spokojnie wczuć się w świat gry.

Walka w zwolnionym tempie

darkenvoy pl 5

Przemierzając lokacje, natkniemy się oczywiście na przeciwników. Kiedy nas zobaczą, akcja zwalnia i wchodzi tryb taktyczny. Teraz możemy na spokojnie wydawać rozkazy naszym bohaterom – kogo mają atakować, z jakiej umiejętności skorzystać, czy lepiej się schować za osłoną. To świetny system, który pozwala na przemyślane działanie, zwłaszcza w starciach z większą grupą przeciwników. Możemy też w każdej chwili wrócić do pełnej prędkości i obserwować jak bohaterowie walczą automatycznie.

Świat

darkenvoy pl 4

Eksploracja świata sprawia frajdę. Każda lokacja kryje w sobie jakieś sekrety – ukryte przejścia, skrzynie z łupami czy punkty doświadczenia. Możemy też natknąć się na postacie niezależne, z którymi warto porozmawiać – czasem dadzą nam ciekawe zadanie lub po prostu opowiedzą jakąś historię.

spodobało mi się to, że gra stawia przed nami wybory moralne. Możemy rozwiązać sytuację pokojowo lub pójść na całość i stoczyć walkę. Ciekawym rozwiązaniem jest też możliwość craftingu – zbierając surowce, możemy tworzyć nowe przedmioty i ulepszać nasze wyposażenie.

Wrażenia

darkenvoy pl 3

Dark Envoy to klasyczny RPG w nieco lżejszej formie. Nie jest to pozycja tak wymagająca jak Baldur’s Gate 3, ale i tak bawiłem się świetnie. System walki w zwolnionym tempie to strzał w dziesiątkę, a do tego dochodzi ciekawy świat i wciągająca opowieść.

Nowość  Nowa gra od Obsidian - Avowed

Jeśli lubisz gry fantasy, gdzie eksploracja i walka idą w parze, to Dark Envoy z pewnością przypadnie Ci do gustu.

Plusy:

  • Przyjemny system walki w zwolnionym tempie
  • Ciekawy świat fantasy steampunk
  • Duża swoboda w rozwoju postaci
  • Crafting przedmiotów
  • Dobra oprawa graficzna

Minusy:

  • Walka może być momentami chaotyczna
  • Kilka drobnych bugów