0

Lightyear Frontier – recenzja

Chciałbym wam opowiedzieć o moich wrażeniach z gry Lightyear Frontier, która jest obecnie dostępna w ramach wczesnego dostępu. Spędziłem sporo czasu za sterami mecha i powiem wam jedno – to była naprawdę sympatyczna i spokojna przygoda na uroczej planecie.

Mech zmienia zasady gry

Harvesting 1

Jedną z pierwszych rzeczy, która rzuca się w oczy w Lightyear Frontier, jest to, że zamiast tradycyjnego farmera, wcielamy się w pilota potężnego mecha. To totalna nowość w świecie gier tego typu! Za pomocą różnych narzędzi montowanych na prawym ramieniu mecha zbieramy plony, sadzimy nowe rośliny, a nawet walczymy z przeszkodami terenowymi. Mamy do dyspozycji odkurzacz do zbierania plonów, wyrzutnik nasion, działko wodne, piłę mechaniczną i wiele więcej. Dzięki temu praca w polu staje się o niebo przyjemniejsza i mniej męcząca.

Sama planeta, na której się znajdujemy, to istny raj dla farmera. Zielone pola, kolorowe drzewa i rośliny, ciekawe stworzenia i gwieździste niebo robią niesamowite wrażenie. Możemy eksplorować ten świat sami lub z trzema znajomymi – gra pozwala na wygodną kooperację. Wersja Early Access pokazuje duży potencjał, ale jednocześnie widać, że grze przydałoby się kilka poprawek.

Podczas grania brakowało mi kilku drobnych udogodnień, które mogłyby usprawnić rozgrywkę. Na przykład, na początku nie było do końca jasne, że poza mechem mamy do dyspozycji narzędzie do malowania obiektów. Ogólnie sterowanie jest intuicyjne, ale przydałoby się czasem nieco więcej wskazówek.

Satysfakcjonujący rozwój

NoxiousSlime 1

Jedną z najlepszych rzeczy w Lightyear Frontier jest system rozwoju. Zbierając surowce i uprawiając nowe rośliny, odblokowujemy kolejne schematy na budynki i przedmioty. Możemy budować dekoracje, które upiększą nasz domostwo, czy też stacje rzemieślnicze pozwalające na tworzenie bardziej zaawansowanych rzeczy.

Podobnie rozwija się nasz mech. Im więcej surowców zdobędziemy, tym lepsze ulepszenia będziemy mogli sobie pozwolić. To trochę jak w Stardew Valley – musimy ulepszać narzędzia, żeby móc przerabiać twardsze minerały czy ścinać większe drzewa. Czasami gra nie mówi nam wprost, co potrzebujemy do odblokowania nowych przepisów czy surowców, co może być trochę dezorientujące.

Nowość  Songs of Conquest czyli nowe HoMM3?

Mapa podzielona jest na różne obszary, które musimy oczyścić z toksycznych chwastów i zanieczyszczeń. Do tego również potrzebne są ulepszenia mecha. Im więcej oczyścimy, tym więcej mamy do dyspozycji. To wszystko sprawia, że gra zapewnia poczucie rozwoju i nagradza nas za włożony wysiłek.

Na początku gry dosyć szybko miałem problem z przeładowaniem. Zwłaszcza grając solo, wiele ulepszeń, budynków i dekoracji wymaga sporej ilości surowców, a początkowa pojemność ekwipunku mecha jest dość ograniczona. Na szczęście możemy budować skrzynie, żeby zrobić sobie trochę miejsca, a później ulepszyć mecha i zwiększyć jego udźwig. Na początku jednak sporo czasu spędziłem na bieganiu w tę i z powrotem, żeby opróżnić ekwipunek.

Budowanie i kooperacja

OutsetGrasslands 1

Na szczęście budowanie jest proste i przyjemne dzięki systemowi „przyciągania”, który automatycznie dostosowuje położenie obiektu w stosunku do innych rzeczy. Jedyny minus jest taki, że nie ma możliwości przesunięcia już raz postawionego obiektu. Jeśli chcemy np. przenieść dekorację, musimy ją zniszczyć i zbudować od nowa. Mam nadzieję, że ta opcja pojawi się w przyszłych aktualizacjach.

Współpraca w trybie wieloosobowym zdecydowanie przyspiesza grę na początku, bo możemy razem zbierać surowce na budynki. Nie miałem okazji sprawdzić crossplay’u między Xboxem a PC, ale podobno działa to bez problemów.

Lightyear Frontier: czy warto zagrać?

Plusy:

  • Oryginalny pomysł na farming sim z mechem.
  • Piękny i spokojny świat do odkrycia.
  • Satysfakcjonujący system rozwoju i ulepszeń.
  • Możliwość gry solo lub w kooperacji.
  • Wczesny dostęp z dużym potencjałem na przyszłość.

Lightyear Frontier to gra z dużym potencjałem, która oferuje już teraz wiele godzin przyjemnej rozgrywki. Jeśli szukasz czegoś nowego i oryginalnego w gatunku farming sim, to zdecydowanie warto wypróbować tę grę. Pamiętaj jednak, że jest to wczesny dostęp, więc możesz napotkać pewne błędy i niedociągnięcia.

Nowość  Night of the Dead: czy warto zagrać?