0

Keyshopy – kupowanie kluczy do gier

Keyshopy to sklepy z kluczami do gier na Steam, Uplay, Origin czy z kodami PSN, Xbox lub giftcardami. W ostatnich latach jest ich wysyp, niektóre mają złą reputację. W końcu pada pytanie – czy warto z nich korzystać?

W keyshopach nie sprzedaje jedna firma (jak np. w GreenManGaming, Humble Store czy 2Game), tylko jest to tzw. marketplace, czyli zbiór wielu zweryfikowanych sprzedawców, którzy oferują swoje zapasy kluczy na sprzedaż. Skąd pochodzą te klucze? Z bardzo wielu źródeł, od rosyjskich pudełek z grami, przez wholesale (hurtownie z kluczami), pośrednio od deweloperów gier czy z innych oficjalnych dystrybucji. Oczywiście żaden sprzedawca nie podzieli się swoimi znajomościami i źródłami kluczy, to biznes jak każdy inny.

Kilka lat temu zdarzało się również, że klucze były kupowane z kradzionych kart kredytowych i przez inne kradzieże, ale obecnie to się praktycznie nie zdarza, bo keyshopy dokładnie weryfikują sprzedawców, a ich środki na kontach trzymają 30-60 dni, więc nie jest możliwe wykonanie takiego szybkiego „skoku”.

Klucze sprzedawane w keyshopach mogą być obarczone blokadami regionalnymi, dlatego warto sprawdzić czy klucz jest ROW (rest of the world) – nie blokady, EU/EMEA – europejski, RU – rosyjski, Asia – azjatycki, US – Stany Zjednoczone czy jeszcze inny.

Jakie keyshopy są głównymi graczami na rynku?

G2A

Powstały w Polsce jako Go2Arena w 2010 roku. Zdecydowanie największy keyshop na świecie – ponad 10 milionów unikalnych użytkowników miesięcznie. Znany z kontrowersji z deweloperami gier, którzy kłócili się, że ich gry są sprzedawane tam nielegalnie.

Kinguin

Również częściowo polski, duży traffic, w swoim czasie sponsor drużyn esportowych. W 2019 w sporych tarapatach finansowych. W Gdańsku prowadzi hub esportowy.

Eneba

Dość nowy gracz, mało sprzedawców, ale bardzo dokładnie weryfikowani. Niskie prowizje przy płatnościach.

Nowość  Jaka gra na Steam jest najtańsza? [odblokowanie rynku]

Gamivo

Kolejny polski gracz, utworzony przez kilku byłych pracowników G2A czy Kinguina. Bardzo konkurencyjne ceny.

Dlaczego tyle keyshopów pochodzi z Polski? Może Wy znacie na to odpowiedź?