0

INDIKA – przygoda w Rosji z XIX wieku

Właśnie przeszłam grę INDIKA. Jest to gra z trzeciej osoby, taki fabularny surrealistyczny horror z zagadkami. Nie będę owijać w bawełnę – to gra, która albo was zachwyci, albo odrzuci. Mnie osobiście zachwyciła, ale też jestem świadoma, że to nie jest tytuł dla każdego.

Rosja w krzywym zwierciadle

INDIKA screenshot 1920x1080 05 1

W grze wcielamy się w Indikę, młodą zakonnicę, która musi dostarczyć ważny list. Niby prosta misja, ale szybko okazuje się, że to dopiero początek dziwnej i mrocznej podróży przez dziewiętnastowieczną Rosję. I to nie taką, jaką znacie z podręczników do historii! Twórcy z Odd Meter stworzyli świat, który jest jak sen – pełen halucynacji, dziwnych postaci i niepokojących symboli.

Całość przypomina mi trochę obrazy Beksińskiego – piękne, ale też niepokojące. Do tego dochodzi świetna muzyka, która idealnie buduje klimat. Czułam się, jakbym oglądała jakiś surrealistyczny film, a nie grała w grę.

Diabeł tkwi w szczegółach

INDIKA screenshot 1920x1080 04

No dobra, ale co z rozgrywką? Tu zaczyna się robić ciekawie. INDIKA to nie jest typowa gra akcji. To raczej taka interaktywna opowieść, w której dużo chodzimy, rozmawiamy z napotkanymi ludźmi i rozwiązujemy zagadki. Ale nie myślcie, że to nuda! Wręcz przeciwnie!

Zagadki są pomysłowe i często wymagają myślenia nieszablonowego. A dialogi? Rewelacja! Szczególnie te z diabłem, który towarzyszy Indice w jej podróży. To on jest motorem napędowym fabuły, prowokując Indikę do kwestionowania swojej wiary i poglądów. Te rozmowy dają do myślenia i zostają w głowie na długo po skończeniu gry.

Trudne tematy

INDIKA screenshot 1920x1080 06

INDIKA to gra, która porusza trudne tematy – wiara, religia, pokusa, choroba psychiczna. Ale robi to w sposób inteligentny i z humorem. Nie ma tu nachalnej propagandy, ani odpowiedzi na wszystkie pytania. Twórcy zostawiają nam sporo przestrzeni do własnych interpretacji i przemyśleń.

Czy to gra dla każdego? Nie sądzę. Jeśli szukacie dynamicznej akcji i prostej rozrywki, to raczej nie tędy droga. Ale jeśli lubicie gry, które skłaniają do refleksji i zostawiają po sobie ślad, to INDIKA może być dla was strzałem w dziesiątkę.

Nowość  Ile pieniędzy wydałem na LOLa?

Ocena

Plusy:

  • Oryginalny klimat i oprawa audiowizualna
  • Ciekawa, niebanalna fabuła
  • Inteligentne dialogi i postacie
  • Pomysłowe zagadki
  • Gra skłania do refleksji

Minusy:

  • Nie każdemu przypadnie do gustu specyficzny klimat i rozgrywka
  • Gra jest dość krótka
  • Sterowanie czasami szwankuje

Ocena: 8/10

INDIKA to gra, która na długo zapadnie mi w pamięć. To nie jest tylko rozrywka, to doświadczenie. I choć nie jest idealna, to zdecydowanie warto ją przejść.