0

First Dwarf – RPG z krasnoludem, mechem i smokiem w rolach głównych

First Dwarf to gra łącząca w sobie elementy RPG akcji, survival budowanie osady i parę innych mechanik. Brzmi ambitnie, prawda? I rzeczywiście, gra oferuje sporo – otwarty świat fantasy na latających wyspach, zbieranie surowców, budowanie osad krasnoludzkich i walkę z potworami. Na razie jest we wczesnym dostępie.

image

Zacząłem od budowania osady. Za pomocą mechanizmu sterowanego przez krasnoluda Tru wydobywałem surowce i stawiałem budynki. System ten działa całkiem nieźle, choć czasami pojawiały się lagi, szczególnie w późniejszych etapach gry. Trochę zamieszania wprowadzały też kwestie dialogowe, które nie zawsze pasowały do postaci mówiącej.

image 1

Oprawa graficzna prezentuje się dobrze, a rozgrywka łączy wiele mechanik, które lubię – budowanie, zarządzanie, przemieszczanie się i walkę. Jednak First Dwarf to wciąż gra wczesnego dostępu i widać to po optymalizacji. Opóźnienia i brak niektórych funkcji, jak culling okluzji, psują czasem zabawę. Zauważyłem też, że wrogowie potrafią zadać spore obrażenia, co wymusza stałą obecność przy bazie podczas ataków falami potworów.

image 2

Wcielamy się w Tru, krasnoluda oraz jego towarzyszkę smoka Ragnę. Wraz z mechanicznym kompanem wyruszamy, by założyć nowe osady dla klanu. Mech pełni rolę naszej głównej postaci, a Tru i Ragna mogą opuszczać go, by wykonywać specjalne zadania. Gra oferuje też tryb kooperacji, którego jednak nie miałem okazji wypróbować.

image 3

Pierwsze Dwarf posiada zalążki ciekawej historii, systemu badań i wytwarzania przedmiotów. Wszystko opiera się na manie, która zasila budynki i wszelkie działania. Brakuje jednak automatyzacji – wiele czynności musicie wykonywać sami.

First Dwarf to gra z potencjałem, ale wymaga jeszcze sporo pracy. Obecnie oferuje zbyt krótki wątek fabularny, który da się ukończyć w kilka godzin. Mimo to bawiłem się całkiem nieźle. Jeśli jednak szukacie kompletnej gry, lepiej poczekać, aż zostanie ona dopracowana.

Nowość  Poziomy trudności w grze EA FC 24