0

Enshrouded – recenzja

Enshrouded to nowa gra RPG typu survival od studia Keen Games, która obiecuje zabrać nas w podróż po zniszczonym kontynencie Embervale. Od premiery minęło już trochę czasu, a gra zdążyła przyciągnąć uwagę wielu graczy, osiągając całkiem niezłe wyniki – milion graczy w ciągu pierwszych czterech dni i szczyt online przekraczający kilkaset tysięcy graczy. Twórcy Enshrouded sami porównują swoją produkcję do Valheim i Zeldy, ale czy słusznie?

Enshrouded 08 houses PressKit

Twierdzenie twórców Enshrouded o podobieństwie do wspomnianych tytułów wydaje się być mocno przesadzone. Poza kilkoma powierzchownymi elementami, jak szybowanie z Zeldy czy budowa z Valheim, Enshrouded oferuje zupełnie inne doświadczenie. Brakuje mu głębi i swobody w eksploracji oraz craftingu, jakie znamy z Zeldy, a system budowania nie jest tak rozbudowany i wymagający jak w Valheim.

Piękno na zewnątrz…

Jednak Enshrouded zachwyca oprawą graficzną. Chociaż nie jest to poziom AAA, to i tak świat Embervale prezentuje się przepięknie. Niestety, często przeszkadza nam w jego podziwianiu gęsta mgła, która spowija znaczną część mapy.

Enshrouded 05 Exploration02 PressKit

…i dźwięki, które ujmują

Na duży plus zasługuje również oprawa dźwiękowa. Muzyka idealnie komponuje się z otoczeniem, budując odpowiedni nastrój, zarówno podczas spokojnej eksploracji, jak i emocjonującej walki z przeciwnikami.

Fabuła

Twórcy Enshrouded postawili mocny nacisk na historię. Wcielamy się w sztucznie stworzoną istotę przypominającą krasnoluda, która budzi się w tajemniczym miejscu. Szybko okazuje się, że świat został opanowany przez magiczną mgłę, a my musimy odkryć jej pochodzenie i znaleźć sposób na jej rozproszenie. W trakcie eksploracji znajdziemy wiele notatek, pamiętników i innych przedmiotów opowiadających o historii świata. Są one ciekawe do przeczytania i pomagają nam lepiej zrozumieć otoczenie.

Pierwsze wrażenie z Enshrouded rzeczywiście może kojarzyć się z Valheim. Chodzi jednak bardziej o ogólną mechanikę survivalową, a nie bezpośrednie kopiowanie rozwiązań. W grze musimy zarządzać kilkoma wskaźnikami, takimi jak odpoczynek, zdrowie, wytrzymałość, a nawet mana.

Nowość  Cyberpunk 2077 - kiedy dostaniemy mod z trybem multiplayer?

Gameplay

Enshrouded 02 Building02 PressKit

Kluczowym elementem rozgrywki jest zbudowanie schronienia, które zapewni nam bezpieczeństwo i pozwoli na regenerację. Komfort odgrywa tutaj dużą rolę, a do jego zwiększenia potrzebujemy źródła ciepła, dachu nad głową i mebli. Wszystko to musi znaleźć się w zasięgu Ołtarza Płomienia, który jest chyba najważniejszym elementem w Enshrouded. Pozwala on nam budować, chroni przed Mgłą i służy jako punkt szybkiej podróży.

Enshrouded podąża za typowym schematem survivali – budzimy się w zniszczonym świecie i musimy go odbudować. Znajdziemy idealne miejsce na dom, zaczniemy budować narzędzia i schronienie, jednocześnie odpierając ataki dzikich zwierząt i potworów.

Oprócz zasobów do budowy, Enshrouded oferuje również sporo opcji na zdobycie pożywienia. Na początku będziemy zbierać podstawowe rzeczy, takie jak jagody, owoce, grzyby i miód. Możemy jednocześnie spożywać tylko trzy rodzaje jedzenia, a każdy z nich daje nam chwilowy buff. Zbieranie jest dobre na początek, ale sytuacja znacznie się poprawia, gdy odblokujemy możliwość farmy. Dzięki niej możemy hodować jedzenie w bezpiecznym miejscu.

Czy warto zagrać w Enshrouded?

To zależy od twoich oczekiwań. Enshrouded to gra survivalowa z elementami RPG, która oferuje piękny, baśniowy świat, wciągającą historię i solidne mechaniki rozgrywki.

Plusy:

  • Piękna grafika z realistycznym stylem i dopracowanymi detalami.
  • Wciągająca historia z tajemnicą do odkrycia i ciekawymi lore.
  • Solidne mechaniki survivalowe z budowaniem, craftingiem, walką i eksploracją.
  • Możliwość gry solo lub z przyjaciółmi w trybie kooperacji.
  • Wczesny dostęp z regularnymi aktualizacjami i nowymi treściami.

Minusy:

  • Obecnie brak polskiego języka.
  • Niektóre mechaniki wymagają dopracowania, np. system walki i terraformowania.
  • Mała ilość typów wrogów.
  • Sporo biegania w tę i z powrotem.

Podsumowując:

Enshrouded to gra z dużym potencjałem, która już teraz oferuje wiele godzin wciągającej rozgrywki. Jeśli szukasz pięknej i klimatycznej gry survivalowej z elementami RPG, to Enshrouded jest warte wypróbowania.

Nowość  Poradnik do Deep Rock Galactic